wystawy

Siedem grzechów głównych

13.03.2006 - 14.05.2006

Wystawa – otwarta w Wielkim Tygodniu – wzbudziła ogromne zainteresowanie. Przygotowana we współpracy z Biblioteką PAU i PAN w Krakowie – stanowiła piątą z kolei prezentację unikatowych grafik ze zbiorów Gabinetu Rycin tej zasłużonej instytucji. Ekspozycja stanowiła przegląd ikonograficznych wyobrażeń grzechu pierworodnego oraz grzechów śmiertelnych: Pychy, Chciwości, Nieczystości, Zazdrości, Łakomstwa, Gniewu oraz Lenistwa. Wynalazek grafiki szeroko rozpowszechnił i rozwinął ich ikonografię w formie wyrafinowanych alegorii. Zaprezentowano 125 rycin od końca stulecia XV do XIX, w tym m. in. miedzioryty Albrechta Dürera, Lucasa Cranacha, Pietera Breughla Straszego, efektowne kompozycje Petera Paula Rubensa, Rembrandta van Rijn, Davida Teniersa. Ekspozycję uświetniły akwaforty konkurentów Rembrandta, Francuza Jacques’a Callota i Czecha Vaclava Hollara oraz XVIII–wieczne grafiki włoskie i angielskie, w tym prace Williama Hogartha i Richarda Earloma.
Wystawa zasługuje na uwagę z jeszcze jednego względu: w skromnym wymiarze przypomina o wielkim bogactwie zbiorów graficznych Gabinetu Rycin Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. W ekspozycji znajdzie się 125 prac, między innymi tak wspaniałych twórców, jak Albrecht Dürer, Lucas Cranach, Rembrandt van Rijn czy Peter Paul Rubens. Zatem podziwiajmy piękne grafiki, a przy okazji róbmy rachunek sumienia. [Piotr Sarzyński, „Polityka”, 7 kwietnia 2004]

Dr. Karolina Grodziska

Doktor nauk historycznych, dyrektor Biblioteki Naukowej Polskiej PAU i PAN. Redaktor naczelny wydawanego przez tę placówkę Rocznika. Pole badawcze, którym zajmuje się równolegle do pracy zawodowej, to dzieje historycznych polskich nekropolii w kraju i zagranicą (wielokrotna stypendystka Fundacji M. B. Grabowskiego). Za prace związane z dziejami cmentarzy krakowskich otrzymałam w 2004 r. nagrodę miasta Krakowa. Jest autorką ponad 300 prac naukowych i publicystycznych, obecnie pracuje nad trzecim tomem Polskich grobów na cmentarzach Londynu.

Gabinet Rycin Biblioteki PAU i PAN w Krakowie

Gabinet Rycin Biblioteki PAU i PAN w Krakowie – jedna z najcenniejszych kolekcji grafiki w Polsce, której początki sięgają XIX wieku. Złożyły się na nią prace pochodzące z Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz kolekcja rodziny Moszyńskich. W zbiorach znajdują się grafiki tak cenionych twórców, jak Martin Schongauer, Albrecht Dürer, Rembrandt van Rijn i Giovanni Battista Piranesi. W ramach wieloletniej współpracy Międzynarodowego Centrum Kultury i Gabinetu Rycin do roku 2010 odbyło się 8 wystaw, których intencją było, co wielokrotnie podkreślał dyrektor MCK prof. Jacek Purchla, „przywrócenie pamięci o jednej z najwartościowszych kolekcji sztuki europejskiej w Polsce, kolekcji która jest ważną częścią dziedzictwa narodowego. Prezentując w naszej Galerii dzieła wielkich mistrzów przywracamy je zbiorowej pamięci. Przez lata ta kolekcja, zlokalizowana w sercu Krakowa, była nieznana. Dzięki naszym wystawom jest rozpoznawalna”.

Siedem grzechów głównych

praca zbiorowa

Książka wydana w związku z kolejną wystawą ze zbiorów Gabinetu Rycin PAU przechowywanych w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie. Katalog wybranych 125 grafik poświęconych temu tematowi poprzedzają eseje prof. L. Kalinowskiego i ks. prof. R. Knapińskiego, omawiające problematykę grzechów głównych z punktu widzenia historii sztuki i teologii. Podstawowy tekst K. Krużela, autora i kuratora wystawy, to znakomity przewodnik - ilustrowany stosownymi kadrami fragmentów grafik, a nawet ich detali - prowadzący czytelnika przez labirynt tematów, wątków i ikonograficznych mód zarejestrowanych an rycinach. Całość zamyka spis rycin, uzupełniony pieczołowicie odtworzonymi, dydaktycznymi inskrypcjami, którymi często opatrywano rpzedstawienia grzechów.

powrót na stronę główną » powrót do wyników wyszukiwania »