wystawy

Rembrandt i konkurenci

24.05.2006 - 27.08.2006

Prezentacja prac jednego z najważniejszych twórców holenderskich. Graficzne oeuvre Rembrandta pokazane zostało na tle współczesnych mu artystów. XVII wiek był „złotym” okresem w sztuce holenderskiej, gwałtowny rozwój objął wówczas również techniki graficzne. Zebrane na wystawie prace stanowiły przekrojową prezentację dokonań w tej dziedzinie. Szczególne miejsce zajmowały dzieła Rembrandta, którego twórczość silnie wpłynęła na rozwój grafiki, w szczególności akwaforty. Artysta osiągnął mistrzostwo techniki, nie stronił od eksperymentu. Na wystawie pokazano jego prace o tematyce religijnej, rodzajowej, liczne portrety, w tym żony Saskii oraz autoportrety. Ekspozycja przygotowana została wspólnie z Gabinetem Rycin Biblioteki PAU i PAN w Krakowie, w której kolekcji znajduje się największy w Polsce zbiór grafik Rembrandta. Wieloletnia współpraca z tą instytucją zaowocowała cyklem wystaw skoncentrowanych na prezentacji najważniejszych zjawisk w grafice europejskiej.

Karolina Grodziska

Doktor nauk historycznych, dyrektor Biblioteki Naukowej Polskiej PAU i PAN. Redaktor naczelny wydawanego przez tę placówkę Rocznika. Pole badawcze, którym zajmuje się równolegle do pracy zawodowej, to dzieje historycznych polskich nekropolii w kraju i zagranicą (wielokrotna stypendystka Fundacji M. B. Grabowskiego). Za prace związane z dziejami cmentarzy krakowskich otrzymałam w 2004 r. nagrodę miasta Krakowa. Jest autorką ponad 300 prac naukowych i publicystycznych, obecnie pracuje nad trzecim tomem Polskich grobów na cmentarzach Londynu.

Gabinet Rycin Biblioteki PAU i PAN w Krakowie

Gabinet Rycin Biblioteki PAU i PAN w Krakowie – jedna z najcenniejszych kolekcji grafiki w Polsce, której początki sięgają XIX wieku. Złożyły się na nią prace pochodzące z Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz kolekcja rodziny Moszyńskich. W zbiorach znajdują się grafiki tak cenionych twórców, jak Martin Schongauer, Albrecht Dürer, Rembrandt van Rijn i Giovanni Battista Piranesi. W ramach wieloletniej współpracy Międzynarodowego Centrum Kultury i Gabinetu Rycin do roku 2010 odbyło się 8 wystaw, których intencją było, co wielokrotnie podkreślał dyrektor MCK prof. Jacek Purchla, „przywrócenie pamięci o jednej z najwartościowszych kolekcji sztuki europejskiej w Polsce, kolekcji która jest ważną częścią dziedzictwa narodowego. Prezentując w naszej Galerii dzieła wielkich mistrzów przywracamy je zbiorowej pamięci. Przez lata ta kolekcja, zlokalizowana w sercu Krakowa, była nieznana. Dzięki naszym wystawom jest rozpoznawalna”.

Rembrandt i Konkurenci

Praca zbiorowa

Grafika niderlandzka XVII wieku z Gabinetu Rycin PAU w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie. Album to niecodzienna okazja porównania graficznej twórczości Rembrandta van Rijn z rycinami współczesnych mu i rywalizujących z nim na amsterdamskim rynku sztuki znanych artystów. Są wśród nich m.in. Jan Lievens, Adriaen van Ostade, Cornelis Visscher, Ferdinand Bol, Jan van de Velde II, Jacob van Ruisdael oraz graficy z tzw. szkoły Rubensa. 140 reprodukowanych grafik urzeka mistrzostwem artystycznym, bogactwem tematycznym i ikonograficznym. Autoportrety mistrzów, portrety ich bliskich oraz znanych Holendrów, krajobrazy, sceny biblijne i rodzajowe wprowadzają w świat wciąż mało znanej w Polsce dawnej grafiki niderlandzkiej.

powrót na stronę główną » powrót do wyników wyszukiwania »