programy edukacyjne

Central European Initiative

01.01.2003 - 01.01.2006

Współpraca z Central European Initiative /Inicjatywą Środkowoeuropejską zaowocowała organizacją dwóch sesji: Cities – Places of Common Memory in the CEI Region (2003, 28 uczestników z 11 krajów) – przeprowadzona podczas zajęć teoretycznych i warsztatowych analiza objęła podstawowe zagadnienia związane z pojęciem miasta jako fenomenu kulturowego, miejsca pamięci i tradycji, obszaru etnicznego dialogu i konfliktów, dziedzictwa, a także związane z rozwojem miasta; Architecture & Public Spaces of Historic Cities in the CEI Region (2006, 25 uczestników z 9 krajów) - poruszała zagadnienia dotyczące ochrony i polityki zarządzania dziedzictwem w Polsce, kształtowania przestrzeni publicznej w historycznych dzielnicach Krakowa, rozwojou urbanistycznego i innowacji technologicznych XIX wieku, potencjału przestrzeni publicznej miast środkowoeuropejskich, oddziaływania jednostek na miejską przestrzeń publiczną.

Prof. Miroslav Baše

Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki w Pradze (1951–1957). Brał udział w przedsięwzięciach urbanistycznych w ramach programu UNDP (United Nations Development Program) w Karaczi (1973, Pakistan) i w Colombo (Cejlon 1976). Autor wielu refetarów wygłoszonych na forum ICCROM w Rzymie na temat konserwacji i planowania przestrzennego centrów miast historycznych. Prowadził badania na temat centrów miast historycznych, w latach 1978–1982 tworzył Prognozę Urbanistyczną dla Praskiego Rezerwatu Historycznego, będąc przewodniczącym zespołu. W 1985 r. przebywał w Kuwejcie jako członek czeskiego zespołu SURPMO. Był kierownikiem Zakładu Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki w Pradze. Zmarł 2 lutego 2008 roku.

Inicjatywa Środkowoeuropejska

Central European Initiative /Inicjatywa Środkowoeuropejska to najstarsza i największa inicjatywa współpracy w Centralnej i Środkowej Europie. Powstała w 1989 roku, a od 2000 roku liczy 17 członków. Jej strategia koncentruje się na 3 priorytetach: umacnianiu kooperacji między krajami członkowskimi, wzmacnianiu ich udziału w integracji europejskiej, wspieraniu oraz przyspieszeniu procesu transformacji gospodarczej w państwach członkowskich, ze szczególnym akcentem na pomoc krajom najbardziej potrzebującym.
Przejdź do strony instytucji

powrót na stronę główną » powrót do wyników wyszukiwania »